Społeczne i psychologiczne
skutki niedosłuchu

Niedosłuch to nie tylko zaburzenie słyszenia w jego fizjologicznym znaczeniu, ale przede wszystkim zjawisko mające wpływ na naszą psychikę i społeczne funkcjonowanie.

Trudności komunikacyjne, czyli problemy w rozumieniu mowy, są najczęstszym objawem niedosłuchu. Uniemożliwiają one podtrzymanie prawidłowych relacji społecznych. Nieporozumienia z bliskimi i ograniczony kontakt z informacjami docierającymi ze świata zewnętrznego powodują wycofanie. Osoby niedosłyszące często zamykają się w sobie i rezygnują z dotychczasowego sposobu życia, a także ze swoich pasji i samorealizacji.

Dla osób niedosłyszących takie prozaiczne zdarzenia, jak wizyta u znajomych, zakupy w sklepie, spotkanie rodzinne, czy rozmowa w hałasie ulicznym to prawdziwe wyzwania wywołujące dodatkowy stres i uczucie zmęczenia nieustanną koncentracją.

Dodatkowo, krępujące prośby o powtórzenie i dyskomfort ciągłego nasłuchiwania, prowadzą do wycofania się ze wszelkich kontaktów. Ma to negatywny wpływ na samopoczucie i samoocenę.

Utrzymujący się stres i izolacja, prowadzą do trwałego wykluczenia społecznego, wywołują uczucie samotności i depresję.

Umów się na wizytę