Przebieg audiometrii tonalnej

Badanie słuchu przeprowadza się w wyciszonej kabinie (lub pomieszczeniu). Uszy badane są osobno, a pomiar rozpoczyna się od ucha lepiej słyszącego (jeśli jest różnica pomiędzy uszami). Podczas badania Twoim zadaniem będzie informowanie protetyka słuchu, jak tylko usłyszysz dźwięk w słuchawce. Sygnalizuj, że słyszysz, nawet jeśli dźwięk będzie bardzo cichy. Zazwyczaj reaguje się na dźwięki poprzez naciśnięcie przycisku, ale można też podnieść rękę. Protetyk Słuchu opowie, na jakie dźwięki i jak trzeba reagować.

KROK 1 Protetyk Słuchu wyjaśni przebieg badania i założy słuchawki na Twoje uszy

KROK 2 Pojawią się różne dźwięki, głośne i ciche, piszczące i buczące.

KROK 3 Sygnalizuj każdy, nawet najcichszy usłyszany dźwięk w sposób, o jaki poprosił Protetyk Słuchu.

KROK 4 Najpierw sprawdzimy próg słyszenia dla przewodnictwa powietrznego (słuchawki nauszne), następnie w ten sam sposób zbadamy przewodnictwo kostne (przetwornik kostny umieszczony za uchem).

KROK 5 Jeśli w trakcie badania usłyszysz w jednej słuchawce szum, a w drugiej czysty dźwięk, zignoruj szum i reaguj na pojawiające się czyste dzięki. Taką konfigurację dźwięków w słuchawkach nazywamy maskowaniem. Jest to sposób na zagłuszanie ucha lepiej słyszącego tak, aby nie mogło „podsłuchiwać”, co słyszy ucho słabiej słyszące.

KROK 6 Po zakończonym badaniu omówimy wynik badania. Na podstawie wykonanego audiogramu jesteśmy w stanie stwierdzić, czy słyszysz prawidłowo (wynik do 20dB), a jeśli nie, jesteśmy wstanie określić rodzaj i głębokość ubytku słuchu.

Całe badanie trwa 15 – 20 minut. Jest zupełnie nieinwazyjne i bezbolesne. Warto zaznaczyć, że im szybciej wykryje się niedosłuch i rozpocznie rehabilitację za pomocą aparatów słuchowych, jeśli są ku temu wskazania, tym lepszych efektów rozumienia mowy i poprawy jakości oraz komfortu życia możemy oczekiwać. Niedosłuch to proces postępujący. Zbiegiem czasu pogłębia się i dochodzi do deprywacji słuchowej. Nasz mozg zapomina jak się słyszy pewne dźwięki i nawet wzmocnionych nie jest w stanie rozpoznać. Dzięki aparatom słuchowym ćwiczymy słyszenie i „gimnastykujemy” nasz mózg. Przez to jesteśmy wstanie spowolnić proces pogłębiania efektów.

Umów się na wizytę