Uszkodzenie ucha
środkowego

Niedosłuch przewodzeniowy często dotyczy ucha środkowego i przewodzenia dźwięków z ucha środkowego do ucha wewnętrznego.
Na audiogramie powyżej przykład niedosłuchu przewodzeniowego, którego przyczyną jest uszkodzenie ucha środkowego. Krzywa przewodnictwa powietrznego znajduje się znacznie poza obszarem normy słuchowej, ale nie przekracza 60 dB, zaś krzywa przewodnictwa kostnego pozostaje w jej zakresie. Rezerwa ślimakowa została oznaczona jako REZERWA.
Najczęstszymi przyczynami niedosłuchu przewodzeniowego związanego z uchem środkowym są:
Niedosłuch typu przewodzeniowego związany z uchem środkowym najczęściej można leczyć farmakologicznie lub operacyjnie, w tym stosując implanty ucha środkowego, a także skutecznie rehabilitować i kompensować za pomocą aparatów słuchowych na przewodnictwo kostne.
Ucho środkowe łączy się z uchem zewnętrznym błoną bębenkową. Składa się też z jamy bębenkowej, w której znajdują się kosteczki słuchowe odpowiednio w kolejności: młoteczek, kowadełko oraz strzemiączko. Są to najmniejsze elementy ludzkiego kośćca. Ostatnią składową ucha środkowego jest trąbka słuchowa (Eustachiusza). Trąbka Eustachiusza łączy jamę bębenkową z częścią nosową gardła. Jej zadaniem jest wyrównywanie ciśnień między uchem środkowym a nosogardłem oraz drenowanie zawartości jamy bębenkowej do gardła. W skład ucha środkowego wchodzą również przestrzenie powietrzne wyrostka sutkowatego. Ucho środkowe przekazuje falę dźwiękową w formie drgań do ucha wewnętrznego. Funkcja ochronna ucha środkowego polega na odruchu z mięśnia strzemiączkowego, który reaguje na nagłe, bardzo głośne dźwięki.
Masz pytania?
Napisz do nas






    Umów się na wizytę